1. Butla.


    Butla z gazem jest montowana na linii produkcyjnej w Turcji, ale o dziwo, jest ona polskiego producenta STAKO Sp. z o.o. ze Słupska. Instalacja pochodzi od firmy Landi renzo.

Miejsce montażu butli LPG to wnęka na koło zapasowe. Standardowo bagażnik w fiacie Tipo HB ma 440 dm3 objętości, ale wersja z fabryczną instalacją gazową, ma już tylko 380dm3. Powodem tego jest wyższa butla niż miejsce na koło zapasowe. Aby podłoga bagażnika była równa, została zamontowana styropianowa forma, która okala butle.

Pojemność butli to 53 dm3, co po napełnieniu gazem do 80% daje około 42 dm3 LPG.  
 2. Wlew paliwa.

    

    Zawór tankowania LPG znajduje się pod tą samą klapką, co wlew benzyny. Otwór tankowania wymaga wkręcenia adaptera, który jest w standardowym wyposażeniu samochodu. Standard zaworu używany w Polsce (i kilku innych krajach). Wybierając się w podróż zagranicę, musimy wyposażyć samochód w inny adapter, lub wypożyczyć taki na stacji, ale z tym bywa różnie. Planując podróż poza Polskę, sugeruję wyposażyć samochód we własny, dodatkowy zestaw przejściówek.

Dodam, że zawór jest zaślepiany plastikowym gwintowanym korkiem, który jednak się dość szybko zużywa – po kilku(set) tankowaniach, gwint się niszczy i przestaje pasować, co utrudnia jego przykręcanie.

Adapter fabryczny dostarczany jest w etui zamykanym na rzepy. Niestety producent nie przewidział sensownego miejsca na jego przechowywanie. U mnie, adapter wylądował w kieszeni przednich drzwi.


 3. Zegary.

    

    Wskaźnik poziomu paliwa LPG znajduje się po prawej stronie pulpitu, obok obrotomierza. Ma on cztery, a właściwie to 5 pozycji: Pełny, ¾, połowa, ¼, i pusty. Standardowa wersja fiata Tipo ma w tym miejscu wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej. Poza tym wskaźnikiem, jest też kontrolka na pulpicie informująca o końcówce gazu (rezerwie). Co jest dla mnie dziwne, ta kontrolka nie jest sprzężona ze wskaźnikiem, ponieważ zdarza się, że zapala się gdy wskaźnik pokazuje ¼ , a czasem dopiero gdy na wskaźniku jest już zero.

Wersja fiata Tipo hatchback z fabryczną instalacją LPG niestety nie pokazuje średniego zużycia paliwa, czy też przewidywanego zasięgu na pozostałym. Wygląda to tak, jakby inżynierowie fiata wyłączyli tą opcję.

Jako, że wskaźnik temperatury cieczy został zastąpiony wskaźnikiem poziomu gazu w butli, ja ustawiłem komputer pokładowy tak, by pomiędzy zegarami pokazywał temperaturę oleju. Zakładam, że jak osiągnie ona połowę, to mogę już wykorzystywać w pełni moc turbiny.cdn.