4. Algorytm zasilania silnika.


    Samochód zapala zawsze na benzynie, ale dość szybko zmienia paliwo na LPG. Przycisk służący do wymuszenia jazdy na benzynie, znajduje się na środku deski rozdzielczej. Po każdym zgaszeniu silnika, samochód znów przechodzi do domyślnego trybu pracy tj startuje spalając benzynę, by po chwili przełączyć się na LPG. Samo przełączenie dla kierowcy nie jest odczuwalne. Można tylko usłyszeć przełączenie się elektrozaworu gdzieś w okolicach butli, z tyłu samochodu, na krótko przed zmianą paliwa zasilającego silnik. W razie skończenia się LPG w butli, przełączenie na benzynę następuje niezauważalnie dla kierowcy. Na szczęście o zasilaniu benzyną silnika informuje zapalająca się zielona kontrolka na pulpicie.5. Wady fabrycznej instalacji LPG.


Pierwszą wadą jaką zauważyłem już podczas konfigurowania wyposażenia dodatkowego samochodu, to brak możliwości zainstalowania PTC czyli w uproszczeniu, elektrycznego ogrzewania powietrza w nawiewach do kabiny. Do wersji z fabryczną instalacją gazową nie można było dodać tego elementu.

Druga wada to mniejszy bagażnik (z 440 dm3 na 380dm3).

Trzecia to gorsze parametry katalogowe. Przyspieszenie do 100km/h wydłuża się z 9,6s do 10,1s w wersji z fabryczną instalacją LPG.

Czwarta wada to konieczność co roku odwiedzania stacji diagnostycznej by dokonać (droższego) przeglądu technicznego (wersja benzynowa to po 3 latach, po kolejnych 2 i później już co roku jak w wersji z LPG).

Piąta wada, która była dla mnie największym zaskoczeniem, to problem z homologacją butli gazowej przy pierwszym przeglądzie technicznym. Okazało się w ów czas, że homologacja na butle dostarczana z pojazdem nie ma atestu polskiego TDT i co za tym idzie, trzeba zrobić badania w odpowiedniej firmie (w Krakowie aż jedna takowe wykonuje) i dopiero z tym badaniem udać się do diagnosty po pieczątkę dopuszczającą samochód do ruchu. Badanie to wykonuje się po pierwszym roku użytkowania pojazdu co dla mnie było zaskoczeniem. W salonie fiata, w którym samochód był kupowany, też tego nie wiedzieli, a ich diagnosta zainkasował dodatkowe 21,00zł za badanie uzupełniające po dostarczeniu homologacji z pieczątką TDT, czym w moich oczach się mocno naraził, ale może dlatego, że poza fiatem salon oferował też skody i na fiatach się dobrze nie znali?

Szósta to brak wskazań spalania chwilowego i zasięgu na pozostałym paliwie.

Siódma wada to zakaz parkowania na niektórych parkingach podziemnych z powodu słabej wentylacji i zagrożenia wybuchem w przypadku rozszczelnionej instalacji, co jest dla mnie o tyle zaskakujące, że samochód z nieszczelnym układem paliwowym (zwłaszcza benzynowym) również stanowi zagrożenie, ale z podziemnego parkingu może korzystać. Silniki diesla też mogą się „rozbiegać” doprowadzając do pożaru. Ach ta dyskryminacja.
6. Zalety fiata Tipo z fabryczną instalacją gazową.


Pierwsza podstawowa zaleta to koszt jazdy. Paliwo LPG jest najczęściej dwukrotnie tańsze niż benzyna, a ostatnimi czasy nawet niemal dwu i pół razy tańsze, co pomimo większego spalania gazu (o około 20%) pozwala sporo zaoszczędzić. W dniu pisania tego artykułu cena LPG to 2,20zł, a benzyny 5,30zł, co oznacza, że cena 1 litra benzyny stanowi ~240% ceny litra LPG. W moim przypadku, koszt przejechania 100km na paliwie gazowym to około 25,00zł, a na benzynie byłoby to bliżej 50,00zł. Piszę tu o jeździe (staniu?) w krakowskich korkach, gdzie średnia prędkość wychodzi mi na poziomie około 25km/h.

Drugą zaletą posiadania podwójnego zasilania paliwem jest zwiększenie zasięgu. Na trasie można pokonać w sumie dystans podobny jak na zasilaniu olejem napędowym, czyli realne ponad 1100km (ponad 400km na LPG i ponad 700km na benzynie).

Trzecią zaletą jest bardziej ekologiczna jazda. Spalanie LPG jest mniej obciążające dla środowiska i co najważniejsze: nie produkuje smogu, co w Krakowie nie jest bez znaczenia.
7. Podsumowanie.


Patrząc na liczbę wad i zalet, pojawia się wniosek, że skoro więcej jest wad to po co kupować wersję z instalacją gazową? Prawda jest jednak taka, że z ekonomicznego punktu widzenia, użytkowanie samochodu z instalacją LPG jest jednak tańsze niż na jakimkolwiek innym konwencjonalnym paliwie (pomijam elektryki, które aktualnie są nieproporcjonalnie drogie przy zakupie). W Internecie są dostępne kalkulatory opłacalności instalacji LPG w samochodzie. Ogólna zależność jest taka, że czym więcej się pokonuje kilometrów, tym szybciej taka instalacja się zwraca. W moim przypadku, przy uwzględnieniu wszystkich niedogodności mających wpływ na finanse, wyszło mi, że instalacja gazowa zacznie przynosić korzyści dla portfela już po przejechaniu niecałych 20kkm.

Po przejechaniu 100kkm przy uwzględnieniu wszystkich dodatkowych kosztów, można zaoszczędzić ponad 15.000,00 zł.